21 Haziran 2007 PerşembeBir İranlı partnerini, ben onları görüntülemeye çalışırken; Canciğer bizi kareye yerleştirivermiş....
.

5 yorum:

artifexerorisalternatif dedi ki...

neden iran demek isterdim....

Fatma Özdirek dedi ki...

Bildiğim O...
Hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğum için,
Tanımadan sevmenin mümkün olmadığı için,
Sevdiğimizi eller bir de bizim dilimizden dinlesin, bizim gözümüzden görsün diye belki de...

Fatma Özdirek dedi ki...

Merhaba,
İran'la ilgili gezi yazılarınızı okumaya doyamadım. Masalımsı bir dille anlatmışsınız üstelik. İnsan hiç sıkılmıyor. Bu yaşa geldim hala İran'ı tanıyamamışım. Üstelik master yapmış, yakında da doktora yapmaya yurtdışına gidecek olan biriyim. Okudukça bu bizim doğu komşumuz İran mı dedim. Ancak bizi bu hale getiren de ne yazık ki içe kapanık bir ülke oluşumuzdu. Tüm komşularını düşman olarak gören ve gösteren dünyada yapayalnız bir ülke. Neyseki son zamanlarda biraz dışarı açıldık da komşularımızı tanımaya fırsat bulduk. Yazılarınızı okumaya devam edeceğim. Çok teşekkür ederim...

T.Ö....


****
Yanıt:

Merhabalar sayın Ö....,

Samimi mektubunuz için teşekkür ederim.
Yazmak ve paylaşmak çoğunlukla olumlu bir eylem. Hele de dikkatli ve sorgulayıcı bir bakışa sahip okuyucuya ulaşmışsa, sizden ona ondan size bir bilgi aktarımı oluyorsa verimli de oluyor.

Ülkemizin çok ciddi sorunları var. Naçizane düşüncem, bunların aşılamamasının nedeni bilgi, inanç ve emek eksikliği. Nereden bal alacağımızı bir türlü öğrenemedik gitti. Komşumuza tu kaka diyor, uzaklara göz dikiyoruz. Oysa güzel geleneklerimizden biridir, anan yetişmeden komşun yetişir imdadına deriz.

Çoğu insan bana niye İran'ı anlatıyorsun diyor. Bugün içinde bulunduğumuz durum malumunuz. Komşularımız hep düşman, bize belletilen bu. Evet düşmanımız çoktur, yalnız komşularımız değil müttefik sandıklarımız da bize düşmandır. Hatta bize komşularımızı düşman belleten de bizim kendimizi onlara kapatmamızı sağlayan da büyük müttefiklerimizdir. Buna rağmen durumun böyle gitmesinde bizim hiç mi suçluluk payımız yoktur?

Ben ülkemizin hemen hemen tüm komşularını Irak hariç gidip görmüş biri olarak şunu diyebilirim, İran halkından çok bize benzeyen, bize daha yakın olan bir halk tanımadım. Dikkatinizi çekerim, diğerleri kötüdür demiyorum; yüreği bizimle atan, sevincimizle sevinen, üzüntümüzü dert eden diyorum. Biz ise onların Şah belasından kurtulup Molla belasına tutulmasını bile doğru dürüst özümseyememiş bir toplumuz.

En büyük korku bilinmeyene karşı duyulan korkudur. Görebildiğim, anlayabildiğim ve bilebildiğim kadarıyla İran'ı, İran'lıyı paylaşmak istedim okurlarla, günahlarıyla sevaplarıyla.

Saygı ile...
Fatma Özdirek

Çilem dedi ki...

en kısa zamanda iran'a gitmek istiyorum. nedense sürekli erteliyorum. demek ki, henüz zamanı gelmemiş.

yazdıklarınızı okuyunca bu bağlamda çok kıskandım sizi.

Sinan dedi ki...

bedava chat - islami chat - islami sohbet - sohbet siteleri - dini sohbet - mynet sohbet - garanti arkadas - sohbet kanallari - mirc sohbet - chat siteleri - mirc indir - sohbet odalari - cinsel muhabbet - cinsel sohbet - seviyeli sohbet - sex chat - sohbet et - cinsel sohbet - sex sohbet - mirc - mirc indir - kamerali mirc - turkce mirc - sohbet siteleri - cet - chat kanali - chat kanallari - sohbet kanali - Video izle - izmir sohbet- porno - Film seyret - kaliteli sohbet - sesli sohbet - seviyeli chat